Biznes odzieżowy to prawdziwa żyła złota, jednak ceny każdego produktu zawsze są powalające, dlatego wielu klientów decyduje się na zakup odzieży używane. Szczególnie ciuchy włoskich marek nie cenią się nisko, co kieruje ludzi do sklepów z odzieżą używaną. Zatem czy nie warto sprowadzić używany asortyment z szaf mieszkańców Włoszech?
Import odzieży używanej z Włoszech – to nie takie proste.
Spora grupa osób żyje w błędnym przekonaniu, że import odzieży używanej, czy też innych produktów z krajów Unii Europejskiej to tylko złożenie zamówienia i czekanie na dostawę towaru. Niestety, importowanie ubrań z Włoszech również ma reguły prawne, do których musimy się dostosować. Przede wszystkim należy dokonać rejestracji jako importer odzieży używanej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Trzeba również dokonać klasyfikacji sprowadzanych produktów. Ponadto, importer musi być gotowy na konieczność złożenia sprawozdania o wartości towaru, do odpowiednich organów prawnych. Nieczęsto jest to wymogiem, ale istnieje taka możliwość.
Pamiętaj jednak, że aby móc importować odzież używaną, trzeba najpierw znaleźć odpowiedniego dostawcę i podpisać z nim umowę. Nie jest to takie proste jak może się wydawać, zwłaszcza że Włosi dokonują większości umów poprzez ustne dyskusje, zamiast na papierze. Przedsiębiorcy z tego kraju zawsze prowadzą rozmowy w emocjonalny sposób, gestykulując i zmieniając ton głosu, co jeszcze bardziej utrudnia dojście do ugody importerowi odzieży używanej. Jeśli to wszystko okaże się zbyt dużym problemem, można znaleźć wielu polskich pośredników, którzy dogadają się z poddostawcą, a nawet sprowadzą towar za Ciebie! Ostatnią rzeczą, o jakiej trzeba pamiętać, jest to, że towary z Włoch najczęściej są eksportowane samochodami ciężarowymi.
Dlaczego akurat Włochy?
Wśród różnych osób krąży opinia, że włoskie ciuchy są okropne i źle wykonane. Ludzie, którzy naprawdę tak uważają, nie mogą być w większym błędzie. Włosi przykładają naprawdę ogromną uwagę do tego, co mają na sobie, dlatego do szycia wybierają tylko sprawdzone, solidne materiały, dzięki czemu ciuchy używane nawet od kilku lat mogą wyglądać jak nowe. Co więcej, włoski styl jest klasyką dobrego ubioru, która może posłużyć za bazę każdego stroju.
Materiały używane do produkcji to przede wszystkim jedwab, bawełna, wełna i kaszmir, co sprawia, że włoska odzież jest najlepszej jakości. Jeśli zaś chodzi o krój, to wiele osób krytykuje jednolitość i kolorystykę ciuchów z Włoszech. Są to jedynie amatorskie gusta, ale główne kolory tej odzieży – czarny i biały, są uniwersalne dla każdego typu stroju i zawsze dodadzą nam elegancji. Starannie uszyte, uniwersalne i eleganckie ubrania – czy można wymagać od nich czegoś więcej? Dlatego import odzieży używanej z Włoszech zdecydowanie się opłaca.
Ceny i sprzedaż używanej odzieży włoskiej
Ile będzie kosztowało importowanie odzieży używanej z Włoszech? Wszystko oczywiście zależy od konkubenta, jednak ceny wahają się od 10 do 40 złotych za kilogram. W grę wchodzi też sortowanie odzieży – chcąc zamówić konkretny rodzaj ciuchów zapłacimy więcej niż przy zakupie worka z przypadkowymi ubraniami. Należy też liczyć się z kosztami transportu, dlatego po pierwszym, próbnym zakupie, najkorzystniej jest inwestować w spore ilości odzieży naraz, aby zaoszczędzić na dostawach.
Sprzedaż natomiast może nam przynieść kolosalne zyski, jeśli dobrze się nią zajmiemy. Handlując ubraniami na kilogramy zyskamy mniej, niż przy osobnej sprzedaży, jednak pójdzie ona znacznie sprawniej. Ciuchy kupione za 15 złotych za kilogram możemy wystawić za 40 lub więcej i cieszyć się dobrymi zyskami. Co lepsze ubrania warto jednak wystawiać na oddzielnych aukcjach przez OLX czy Allegro, bo możemy na nich zyskać nawet więcej, niż na nowych ciuchach wyprodukowanych w Polsce.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.