Cera naczynkowa występuje obecnie u coraz większej grupy kobiet. Jak pokazują badania jej przyczyną nie są tylko uwarunkowania genetyczne, ale również czynniki środowiskowe. Warto więc pamiętać o tym, że choć problem nie zawsze może być rozwiązany permanentnie, to istnieją metody skutecznego wpływania na naczynia krwionośne skóry i ich elastyczność.
Co to jest cera naczynkowa?
Cera naczynkowa to specyficzny rodzaj cery, w którym na skórze pojawiają się charakterystyczne, czerwone pajączki, będące prześwitującymi, poszerzonymi naczynkami krwionośnymi. W normalnej sytuacji naczynia krwionośne w skórze zachowują dość wysoką elastyczność. Potrafią się kurczyć (na przykład w czasie mrozów), albo rozszerzać, co skutkuje powstaniem rumieńców na twarzy.
W przypadku cery naczynkowej naczynia krwionośne przestają być elastyczne. Często dochodzi do ich rozszerzenia, ale już nie wracają do naturalnego dla siebie stanu. Rozszerzone naczynka są widoczne zwłaszcza w miejscach, w których skóra na twarzy jest najcieńsza. Dlatego właśnie widoczne pajączki na twarzy powstają przede wszystkim u osób o cerze suchej i wrażliwej, albo mieszanej.
Jak rozpoznać cerę naczynkową?
Rozpoznawanie cery naczynkowej nie jest tak prostym zadaniem, jak by się mogło wydawać. O ile w przypadku osób, u których skóra na twarzy jest w naturalny sposób cienka, rozszerzone naczynka są doskonale widoczne, u osób, które mają nieco grubszą skórę może to być problematyczne. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zmian na skórze warto udać się na konsultację u specjalisty.
Pytanie o to jak rozpoznać cerę naczynkową warto więc przedstawić raczej w inny sposób: Kiedy zaniepokoić się o stan swojej cery? Skłonności do występowania tego rodzaju problemów mają przede wszystkim kobiety, zwłaszcza w okresie przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Jakie są powody powstawania cery naczynkowej i co można zrobić?
Jest wiele powodów powstawania cery naczynkowej. Po pierwsze istnieją skłonności warunkowane genetycznie. Nie oznacza to oczywiście, że u osób ze skłonnościami problem zawsze wystąpi. Oprócz tego istotne są kwestie hormonalne i środowiskowe.
Raz powstały problem można leczyć u specjalistów i stosując specjalistyczne preparaty. Osoby ze skłonnością do cery naczynkowej mogą zabezpieczać się między innymi przez stosowanie odpowiedniej diety. Warto przede wszystkim pamiętać o ograniczeniu produktów z dużą zawartością chemicznych dodatków. Istotną rolę odgrywają również: kawa, papierosy i inne używki. Należy ograniczyć opalanie i ekspozycję na niskie temperatury.