Technik sterylizacji medycznej – zawód z perspektywami

W gabinetach lekarskich, u stomatologa, w studiach urody i tatuażu narzędzia używane do zabiegów muszą być poddawane sterylizacji medycznej. Kto może przeprowadzić taki zabieg? Czym w ogóle jest dezynfekcja i sterylizacja?

Na czym polega sterylizacja medyczna?

Podczas zabiegu sterylizacji zabijane się wszystkie szkodliwe drobnoustroje, ich formy wegetatywne oraz zarodniki. Sterylizację inaczej nazywa się wyjałowieniem. Dzięki temu procesowi narzędzia są w pełni bezpieczne i gotowe do użycia.

Dezynfekcja medyczna może być przeprowadzona różnymi metodami. O wyborze decyduje technik sterylizacji medycznej, który musi określić, jak zdezynfekować dane narzędzia i jaka metoda będzie najskuteczniejsza. Bardzo ważne jest także po przeprowadzeniu sterylizacji sprawdzenie, czy cały proces przebiegł pomyślnie i narzędzia są na pewno wyjałowione. W większości przypadków wyjaławianie odbywa się w specjalnych maszynach i należy je regularnie kontrolować, czy aby na pewno działają sprawnie.

Dezynfekcja i Sterylizacja medyczna – kto je przeprowadza?

Dezynfekcja medyczna musi odbywać się według określonych wytycznych, dlatego bardzo ważne jest, aby robiła to osoba znająca się na swojej pracy. Technik sterylizacji medycznej jest wykształconą osobą, która przygotowuje narzędzia do sterylizacji, poddaje je procesowi wyjałowienia, a na końcu przeprowadza kontrolę.

W tym zawodzie nie ma miejsca na pomyłki. Źle wysterylizowane narzędzia mogą doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet i do śmierci. Technik sterylizacji musi być niezwykle odpowiedzialną osobą i rzetelną. Powinien cechować się dobrym zdrowiem, odpornością na stres oraz dobrą koordynacją ruchową.

Dlaczego warto zostać technikiem sterylizacji medycznej?

Coraz więcej osób poszukując swojej życiowej ścieżki, chce zająć się czymś, co niesie satysfakcję, a także przynosi dobre zarobki. Zawód technika sterylizacji medycznej jest zawodem niezwykle popularnym.

Na terenie kraju powstaje coraz większa liczba placówek medycznych, także studia tatuażu czy gabinety medycyny estetycznej otwierane są nawet w niewielkich miejscowościach. Sterylizacja medyczna musi być przeprowadzana we wszystkich tych placówkach, z tego też względu zapotrzebowanie na takie osoby jest bardzo duże.