Laser frakcyjny co2 to nowoczesne narzędzie wykorzystywane w świecie medycyny estetycznej oraz szeroko rozumianej kosmetologii. Pozwala ono na usunięcie lub zmniejszenie widoczności różnych zmian skórnych, w tym przede wszystkim zmarszczek, rozstępów oraz np. blizn potrądzikowych.
Zjawisko fototermolizy frakcyjnej
Słowo „frakcyjny”, które występuje w nazwie lasera frakcyjnego, wzięło się od zjawiska fototermolizy. W dużym uproszczeniu pozwala ono na wykorzystanie naturalnych właściwości samej skóry – w jej tkankach występują bowiem specjalne fotoakceptory, które cechuje zdolność do pochłaniania różnych odmian energii, w tym np. wody bądź białka.
Sam laser frakcyjny wytwarza natomiast taką energię, która może zostać z powodzeniem pochłonięta przez skórę. Dochodzi wtedy do przerwania jej powierzchni oraz powstania drobnych mikrouszkodzeń.
Korzystne działanie mikrouszkodzeń
Na pierwszy rzut oka mikrouszkodzenia skóry mogą się skojarzyć z czymś negatywnym. Różnią się one jednak znacząco od „zwykłych” uszkodzeń mechanicznych, ponieważ powstają pod samą skórą i są na tyle drobne, że czasami wręcz nie da się ich dostrzec gołym okiem. Nie wyrządzają żadnych trwałych szkód. Działają wyłącznie pozytywnie, ponieważ zmuszają ciało do samodzielnej regeneracji.
A skóra posiada naturalną zdolność do regenerowania swoich tkanek. Gdy w jej okolicy dojdzie do mikrouszkodzeń, sama zacznie działać w taki sposób, by doprowadzić do jak najszybszego wyleczenia oraz wygojenia blizn. Organizm zawsze dąży do homeostazy. Laser frakcyjny Co2 wykorzystuje więc naturalne zdolności skóry.
Czas trwania regeneracji
Po zabiegu następuje okres rekonwalescencji, w trakcie którego skóra powoli się goi i powraca do pierwotnego stanu. Czas trwania tego etapu wynosi od jednego do nawet trzech miesięcy. W momencie zabliźniania się mikrouszkodzeń i wygładzania skóry nie należy stosować na niej kwasów ani innych drażniących substancji bądź mocno inwazyjnych kosmetyków.
Jako że energia wydzielana przez lasery frakcyjne co2 ma dość dużą moc działania, tuż po zabiegu na skórze może pojawić się opuchlizna. Równie normalnym i często występującym skutkiem ubocznym jest łuszczenie się naskórka, który w ten sposób pozbywa się swojej zewnętrznej i zniszczonej warstwy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.