Badania przeprowadzane w przypadku konsultacji urologicznej

Wizyty u specjalistów bywają problematyczne, ponieważ nie wiadomo jakich badań można się spodziewać, zwłaszcza jeśli specjalizacje są dość rzadkie. Jakie badania może wykonać lub zlecić specjalista urologii?

Badania ogólne

Złe wyniki badań ogólnych mogą by początkiem przygody z urologią, jeśli wykażą nieprawidłowości ze strony układu moczowego – mogą wskazać na przykład nieprawidłową czynność nerek. to jednak nie jedyne powiazanie urologii z badaniami ogólnymi.

Bywa, że do urologa idzie się z określonymi objawami i problemami ze strony układu moczowego, ale bez wykonanych badań lub z niekompletnymi badaniami. Wówczas urolog może skierować na badania ogólne krwi i moczu w celu określenia nieprawidłowości występujących w organizmie. Bez tego bywa, że diagnoza jest niemożliwa.

Badania urologiczne

Lekarz urolog przeprowadza oczywiście badania typowe dla swoje specjalizacji. Wśród badań urologicznych są między innymi badania per rectum, palpacyjne, oględziny zewnętrznych narządów układu moczowego i powiązanego z nim.

W urologii zastosowanie mają także inne badania, takie jak ultrasonografia. Choć może je wykonać specjalista innej dziedziny, to w przypadku problemów natury urologicznej lepiej zgłosić się do lekarza urologa. Ma on doświadczenie i wiedze niezbędne do tego, by badanie właściwie przeprowadzić oraz poprawnie zinterpretować wyniki.

Skierowania do innych specjalności

Urologia jest powiązana z innymi dziedzinami medycyny, co oznacza, że czasami do postawienia diagnozy może być konieczna konsultacja z przedstawicielami innych dyscyplin. Bardzo często wsparcie urologii zapewnia ginekologia w przypadku kobiet oraz dermatologia, choć oczywiście nie są to jedyne odłamy medycyny, z którymi urologia współpracuje.

Szczególny przypadkiem jest tutaj urologia onkologiczna, czyli powiązana z nowotworami układu moczowego. W jej przypadku podejście do pacjenta jest szczególnie holistyczne i obejmuje konsultacje ze specjalistami różnych dziedzin, by utrzymać pacjenta w dobrej kondycji, fizycznej i psychicznej, przez cały okres leczenia i po nim. W związku z tym trudno mówić o konkretnych badaniach, które zostaną w takiej sytuacji zlecone, ponieważ sprawa jest bardzo indywidualna.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki