Dobór perfum

Wszystkim bardzo dobrze znane jest powiedzenie, że „Nie tylko szata zdobi człowieka”. Oczywiście powiedzenie to odnosi się głównie do zachowania. Jednak możemy pokusić się o stwierdzenie, że równie ważną ozdobą każdego człowieka jest jego zapach, dlatego tak ważne jest, odpowiednie dobranie perfum.

Perfumy jako drugi ubiór

Tak samo jak z ubraniami, perfumy powinny być odpowiednio dobrane do osoby. Nawet najlepsze perfumy francuskie nie będą dobrze spełniały swojej roli jeśli będą źle dopasowane. Nie wszystkim niestety będzie pasowała każda kompozycja. Perfumy najczęściej tworzone są na podstawie kilku grup zapachowych m.in zapachów cytrusowych, orientalnych czy też kwiatowych oraz szyprowych. Jeśli szukamy delikatnych zapachów, powinniśmy szukać wśród perfum, które tworzone są na bazie zapachów kwiatowych, natomiast jeśli lubujemy się w „cięższych klimatach” warto poszukać wśród perfum tworzonych na bazie kardamonu lub cynamonu. Można również zdecydować się na dwa rodzaje perfum, których będziemy używać w zależności od sytuacji.

Podobnie jak z ubraniami, warto zauważyć, że dany zapach nie będzie się nadawał na każdą okazję. Tak samo jak nie ubieramy efektownych wieczorowych sukien na zwyczajny dzień do pracy, tak samo powinnyśmy się zastanowić czy ciężkie, wyraziste szyprowe perfumy nadadzą się na cały dzień spędzony za biurkiem w biurze. Na codzienne wyjścia idealnie nadadzą się kwiatowe jak i również orientalne perfumy francuskie. Bardziej efektywne i mocniejsze zapachy zarezerwujmy na wieczorowe spotkania.

Jak odpowiednio dobrać „swój zapach”?

Po pierwsze i najważniejsze należy pamiętać, że każdy z nas posiada swój unikalną, niepowtarzalną woń. Fakt ten sprawia, że naniesienie perfum na nasze ciało powoduje zmieszanie osobistego zapachu z aromatem perfum. Dlatego też przy wyborze perfum nie powinniśmy sugerować się tym, że na innej osobie dany produkt pachnie obłędnie. Może niestety okazać się, że na nas zapach ten będzie w najlepszym wypadku oceniany jako „taki sobie”.

Najlepiej sprawdzić jak dane perfumy „zachowują się” w ciągu całego dnia. Jeśli mamy taką możliwość warto sięgnąć po próbkę perfum, aby przetestować ją przez jeden dzień. Dobrze dobrana kompozycja zapachowa nie zmieni zapachu przez cały dzień użytkowania. Powinno się również zwrócić uwagę na to czy po kilku godzinach zapach nie jest „przytłaczający”, nie powoduje bólu głowy jak i również czy jest nadal przez nas wyczuwalny.