Autoklaw kosmetyczny to urządzenie, które powinno znajdować się w każdym gabinecie kosmetycznym. Powinny regularnie używać go także osoby, które świadczą usługi kosmetyczne poza gabinetem. To właśnie dzięki niemu wszelkie procedury są bezpieczne i nie wiążą się z ryzykiem zakażenia. Do czego służy autoklaw kosmetyczny?
Sterylizacja narzędzi kosmetycznych
Jednym z głównych zastosowań autoklawu kosmetycznego jest sterylizacja narzędzi kosmetycznych. Autoklaw to urządzenie, które wykorzystuje wysoką temperaturę oraz podwyższone ciśnienie, by usunąć z powierzchni drobnoustroje chorobotwórcze. Dzięki niemu można oczyścić narzędzia z bakterii, wirusów czy grzybów, które nie są przecież widoczne gołym okiem.
Narzędzia kosmetyczne powinny być wkładane do autoklawu tak często jak to możliwe. W przypadku tych wielorazowych najlepiej jest sterylizować je po każdym użyciu po to, by zapewnić wszystkim kolejnym klientom bezpieczeństwo.
Zanieczyszczone narzędzia mogą stanowić zagrożenie pod kątem epidemiologicznym i z całą pewnością nie mogą być używane. Warto podkreślić, że obowiązujące przepisy określają dokładną częstotliwość tego, jak powinny być czyszczone i sterylizowane narzędzia, które mają kontakt ze skórą, włosami, paznokciami i płynami ustrojowymi człowieka.
Dezynfekcja opakowań kosmetycznych
Autoklaw kosmetyczny może również być używany do dezynfekcji opakowań kosmetycznych, takich jak butelki, słoiki czy pojemniki na produkty kosmetyczne. Są one wykorzystywane np. w gabinetach kosmetycznych czy salonach spa.
Na często użytkowanych opakowaniach mogą gromadzić się drobnoustroje, które mają tam dobre warunki do rozmnażania się i dalszego rozprzestrzeniania. Łatwo przenoszą się na skórę i mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla klientów, ale też dla pracowników gabinetu kosmetycznego.
Dezynfekcja opakowań kosmetycznych powinna być przeprowadzana regularnie po to, by utrzymać niezbędną czystość. Dobrze jest wpisać ją do swojej listy zadań, by nie pomijać przy czyszczeniu tak ważnej powierzchni. Wyjątkiem są opakowania kosmetyczne jednorazowe, które po zużyciu produktu należy po prostu wyrzucić. Takie opakowania jednak nie są estetyczne i zwykle nie używa się ich w profesjonalnych gabinetach.