Garść informacji na temat fototerapii

Coraz więcej słychać na temat fototerapii. To jedna z naturalnych metod leczenia, która zalecana jest w wielu różnych sytuacjach zdrowotnych. Między innymi polecają ją psychiatrzy oraz psycholodzy dla osób, które borykają się z problemami z nastrojem. Poza tym światłem można też poprawić stan skóry.

Czym jest fototerapia?

Fototerapia, jak sama nazwa wskazuje, to terapia światłem. Często mówi się o niej w znaczeniu potocznym. Wtedy chodzi o korzystanie z pięknej pogody i światła słonecznego, które najlepiej działa na układ nerwowy człowieka, regulując między innymi jego rytm dobowy.

Niestety w naszej szerokości geograficznej do słonecznego światła w dużej ilości nie mamy dostępu przez cały rok. Jesień oraz zima to przecież czas, kiedy dni są bardzo krótkie, często też ciemne, ponieważ panuje pochmurna pogoda. To właśnie wtedy sporo osób odczuwa spadek energii, nastroju, co związane jest z małym dostępem do światła słonecznego.

Kiedy na fototerapię?

We wspomnianych wyżej okresach w roku warto zatem pomyśleć o fototerapii. Wystarczy kilka razy w tygodniu umówić się na kilkanaście minut naświetlania, aby odczuć różnicę.

W wielu miastach Polski, między innymi w gabinetach fizjoterapeutycznych, można umówić się na fototerapię. Co więcej, osoby zainteresowane fototerapią mogą też skorzystać z niej we własnym domu. W jaki sposób? Nic trudnego. W internecie bez problemu można kupić różnego rodzaju lampy do naświetlania, które emitują różne rodzaje światła. Między innymi światło białe, niebieskie, czerwone czy żółta. Takie lampy pomagają też na wiele innych problemów zdrowotnych. Bywają wykorzystywane na przykład przez osoby, które często cierpią na zapalenie zatok.

Jak bezpiecznie się naświetlać?

Aby naświetlanie było bezpieczne, trzeba pamiętać o założeniu specjalnych okularków. Można też po prostu przymknąć oczy. Należy stosować lampę przez czas wskazany przez producenta. Robić to regularnie, najlepiej każdego dnia. Tylko wtedy odczuje się prawdziwą poprawę samopoczucia lub stanu zdrowia.

Warto pamiętać również o pewnych ograniczeniach. Czasami fototerapia nie jest polecana, na przykład ze względu na leki, które się zażywa. Mogą zawierać ona składniki fotoaktywne, które powodują na przykład przebarwienia na skórze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.