Ciekawe rozwiązanie w każdej kuchni

Kuchnia tradycyjna to podstawa w każdym polskim domu. Jednak dostępność różnorodnych produktów, również egzotycznych, oraz sprzętu kuchennego, powoduje, że amatorzy gotowania poszukują nowych, ciekawszych rozwiązań. Chodzi nie tylko o nietuzinkowe, oryginalne potrawy, ale również o specjalny sposób ich przygotowania.

Co nowego?

Jedną z takich nowości, która staje się coraz bardziej popularna, jest metoda gotowania próżniowego, nazywana sous vide. Gotowanie tą metodą polega na odpowiednim przygotowaniu mięsa, zapakowaniu w woreczek próżniowy, który następie umieszczany jest w garnku z wodą w odpowiedniej temperaturze.

Za utrzymanie stałej temperatury, określonej indywidualnie dla każdego rodzaju mięsa, odpowiada termocyrkulator sous vide. Tego typu sprzęt można przyczepić do brzegu garnka lub włożyć bezpośrednio do wody. Dzięki niemu można ustawić czas gotowania oraz wymaganą temperaturę.

Jakie potrawy można przygotowywać?

Metoda próżniowa sous vide daje w zasadzie nieograniczone możliwości. Do woreczka próżniowego można włożyć praktycznie wszystko. Poczynając od tradycyjnych mięs z kurczaka, cielęciny, wołowiny, kończąc na rybach czy warzywach.

Jedynym ograniczeniem pozostaje tylko wyobraźnia kucharza. Dobrze ugotowane mięso czy warzywa na pewno znajdą wielu smakoszy wśród kucharzy oraz zaproszonych gości. Takie potrawy sprawdzą się świetnie, jeśli chcemy zaimponować umiejętnościami podczas spotkań czy imprez rodzinnych.

Od czego zacząć?

Samo gotowanie metodą sous vide nie jest skomplikowane, należy się jednak do tego odpowiednio przygotować. Zamarynowane mięso należy zapakować próżniowo przy pomocy odpowiedniego sprzętu. Woreczek musi być szczelny, aby nie dostała się do niego woda.

Dzięki torebce wszystkie smaki i aromaty przypraw pozostają wewnątrz, a to sprawia, że mięso jest smaczniejsze i delikatniejsze, niż podczas smażenia czy pieczenia.

Następnie należy umieścić woreczek w garnku i zamontować cyrkulator sous vide. Ustawić odpowiednią temperaturę oraz czas gotowania, odpowiedni dla danego rodzaju mięsa. Gotowanie może trwać od 1 nawet do 48 godzin.

Po zakończeniu gotowania, aby nadać lepszy wygląd potrawie, można mięso delikatnie podsmażyć na patelni grillowej.

Urządzenia do gotowania sous vide znajdziesz w ofercie Gastrosilesia.pl.