Niewydolnosc krążenia to stan chorobowy układu krążenia, który jest wynikiem nieprawidłowej pracy serca. Choroba ta polega na tym, że do narządów wewnętrznych żywego organizmu nie dociera wystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. W zależności od tempa, w jakim narastają objawy, wyróżnić można dwa rodzaje niewydolności krążenia: ostrą i przewlekłą.
Co jest przyczyną powstawania niewydolności krążenia?
Niewydolnosc krążenia powstać może z kilku przyczyn. Pierwsza z nich to choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy, przewlekłe choroby płuc, kardiomiopatia, choroby wieńcowe, niektóre leki antyarytmiczne, anemia, nowotwory, niewłaściwa dieta.
Niewydolność żylna i jej przyczyny
Niewydolność żylna to choroba, która dotyczy najczęściej kończyn dolnych. Główną przyczyną jej powstania jest nieprawidłowa praca zastawek, która prowadzi do cofania się krwi. W rezultacie krew zalega w żyłach i doprowadza do ich rozciągania, a to z kolei uszkadza ich ścianki. Powoduje to powstawanie różnych stanów zapalnych, obrzęków, żylaków, a także przebarwień i owrzodzeń.Inną przyczyną zastoju krwi w żyłach jest ich niedrożność czyli zakrzepica albo otyłość pacjenta. Na chorobę tą podatni są także ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, nie uprawiają regularnie sportu albo ciężko pracują fizycznie, głównie w pozycji stojącej.
Żylaki kończyn dolnych – jakie są pierwsze objawy?
Żylaki kończyn dolnych to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Pierwszymi objawami są bóle nóg i uczucie ich ciężkości. Stopy i okolice kostek osoby chorej puchną, pojawiają się widoczne obrzęki. Niektórzy chorzy odczuwają swędzenie, kłucie oraz skurcze mięśni w łydkach. Po pewnym czasie pojawiają się delikatne pajączki, a potem uwydatniają się twarde, grube żyły, które są widoczne gołym okiem.
Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?
Jest kilka sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych. Przede wszystkim należy zmienić styl życia i dietę. Powinno się zrezygnować z palenia, wprowadzić regularną aktywność fizyczną, a pokarmy komponować tak, aby zawierały jak najwięcej błonnika. Można także wspomóc się farmakologicznie lub terapią uciskową. Jeśli jednak nie przyniesie to rezultatów trzeba się poddać zabiegom chirurgicznym.