Skąd się biorą żylaki kończyn dolnych?

Niewydolnosc krążenia to stan chorobowy układu krążenia, który jest wynikiem nieprawidłowej pracy serca. Choroba ta polega na tym, że do narządów wewnętrznych żywego organizmu nie dociera wystarczająca ilość krwi zaopatrzonej w tlen. W zależności od tempa, w jakim narastają objawy, wyróżnić można dwa rodzaje niewydolności krążenia: ostrą i przewlekłą.

Co jest przyczyną powstawania niewydolności krążenia?

Niewydolnosc krążenia powstać może z kilku przyczyn. Pierwsza z nich to choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby tarczycy, przewlekłe choroby płuc, kardiomiopatia, choroby wieńcowe, niektóre leki antyarytmiczne, anemia, nowotwory, niewłaściwa dieta.

Niewydolność żylna i jej przyczyny

Niewydolność żylna to choroba, która dotyczy najczęściej kończyn dolnych. Główną przyczyną jej powstania jest nieprawidłowa praca zastawek, która prowadzi do cofania się krwi. W rezultacie krew zalega w żyłach i doprowadza do ich rozciągania, a to z kolei uszkadza ich ścianki. Powoduje to powstawanie różnych stanów zapalnych, obrzęków, żylaków, a także przebarwień i owrzodzeń.Inną przyczyną zastoju krwi w żyłach jest ich niedrożność czyli zakrzepica albo otyłość pacjenta. Na chorobę tą podatni są także ludzie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, nie uprawiają regularnie sportu albo ciężko pracują fizycznie, głównie w pozycji stojącej.

Żylaki kończyn dolnych – jakie są pierwsze objawy?

Żylaki kończyn dolnych to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Pierwszymi objawami są bóle nóg i uczucie ich ciężkości. Stopy i okolice kostek osoby chorej puchną, pojawiają się widoczne obrzęki. Niektórzy chorzy odczuwają swędzenie, kłucie oraz skurcze mięśni w łydkach. Po pewnym czasie pojawiają się delikatne pajączki, a potem uwydatniają się twarde, grube żyły, które są widoczne gołym okiem.

Jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?

Jest kilka sposobów leczenia żylaków kończyn dolnych. Przede wszystkim należy zmienić styl życia i dietę. Powinno się zrezygnować z palenia, wprowadzić regularną aktywność fizyczną, a pokarmy komponować tak, aby zawierały jak najwięcej błonnika. Można także wspomóc się farmakologicznie lub terapią uciskową. Jeśli jednak nie przyniesie to rezultatów trzeba się poddać zabiegom chirurgicznym.