Smocze drzewo

Drzewo Sangre de drago (znane także pod łacińską nazwą Croton lechleri dragonensis) to drzewo występujące na obszarach Amazonii, a przede wszystkim w Peru. Drzewo to spotkamy też na terenach Kolumbii czy Ekwadoru Z kolei żywica z drzewa Croton lechleri, ceniona jest za swoje dobroczynne działanie i od wieków wykorzystywana jest przez rdzennych mieszkańców Peru w medycynie naturalnej. To właśnie dzięki tej wielowiekowej tradycji, sangre de drago (smocza krew) została uznana za tzw. lek botaniczny i zatwierdzona przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków FDA.

Drzewo sangre de drago

Drzewo może osiągać wysokość dochodzącą nawet od 10 do 20 metrów. Z kolei obwód pnia zwykle nie przekracza 30 cm. Sangre de drago zaliczane jest do gatunku tzw. „drzew pierwotnych”, lub „drzew pionierów”. To specyficzne określenie ma swoje źródło w tym, iż Sangre de drago odradza się zawsze jako pierwsze po zniszczeniu lasów deszczowych w Amazonii. Właściwość ta wynika z niesamowitych zdolności regeneracyjnych soków zawartych w drzewie. Soki te (określane także jako żywica z drzewa Croton lechleri) od wieków wykorzystywane są do celów leczniczych, ponieważ posiada ona bardzo dużo niezwykle korzystnych dla zdrowia właściwości. Z tego też względu na rynku dostępny jest Suplement diety – Sangre de Drago, niezwykle ceniony wśród osób korzystających z medycyny naturalnej.

Żywica z drzewa Croton lechleri

Drzewo sangre de drago ma niezwykle charakterystyczną korę występująca w szarym, marmurkowym kolorze. Drogocenna żywica pozyskiwana jest z tego drzewa poprzez nacięcie jego kory. Wypływający z drzewa sok (żywica) Sangre de drago ma ciemno-czerwony i niezwykle intensywny kolor, który przypomina krew. I to właśnie stąd pochodzi nazwa drzewa Sangre de drago – Smocza Krew.Korona tego drzewa jest bardzo rozległa i w swoim kształcie przybiera formę kopuły. Liście z kolei są sercowate i ostro zakończone, zaś kwiaty są małe i kuliste. Cechą charakterystyczną jest żywica, która pozwala na wyłonienie tego drzewa spośród wielu innych po nacięciu kory. Szeroko znane właściwości prozdrowotne smoczego drzewa sprawiają, że dziś żywica dostępna jest w postaci suplementów (Suplement diety – Sangre de Drago).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.herbavis.eu/produkt/sangre-de-drago