Pomysł na biznes: second hand sprzedający używaną odzież

Szukasz pomysłu na własną firmę? Jeżeli lubisz modę, pomyśl o otwarciu sklepu z odzieżą używaną. Jak zacząć? Sprawdź najważniejsze porady!

Używana odzież – tanio czy luksusowo?

Najczęściej sklepy z używaną odzieżą kojarzą się z towarem niskiej jakości. Jednak tak naprawdę dostawcy odzieży używanej mogą także zaoferować swoim klientom wysokiej klasy ubrania znanych marek.

Wobec tego przy zakładaniu własnego sklepu należy na początku określić jego profil. Można skupić się na sprzedaży taniej odzieży, która będzie przyciągać klientów poszukujących niedrogiego asortymentu, ale można też otworzyć sklep oferujący wyższej jakości asortyment, który będzie kosztować więcej. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sklep oferował każdy z tych typów odzieży.

Second hand – sprzedaż stacjonarnie i w internecie

Swój second hand można otworzyć jako sklep stacjonarny, lecz również może on oferować asortyment przez internet.

Stacjonarny sklep z używaną odzieżą wymaga przestrzeni. Tutaj powierzchnia do prowadzenia działalności zależna jest od wielkości planowanego asortymentu. Gdy ma być go dużo, trzeba poszukać lokalu odpowiadającego tym wymogom. Oczywiście, trzeba również zaopatrzyć go w wieszaki, przebieralnie.

Z kolei second hand online będzie łatwiejszy i tańszy w prowadzeniu. Wówczas konieczne jest założenie sklepu internetowego lub skorzystanie z gotowych platform, na przykład aukcyjnych. Warto wtedy zainwestować w dobry sprzęt do fotografowania.

Jak zaopatrzyć sklep z używaną odzieżą?

Aby otworzyć swój second hand, trzeba go wyposażyć. Tutaj z pomocą przychodzą dostawcy odzieży używanej oferujący pełną gamę produktów pochodzących z różnych zakątków świata, między innymi w Anglii, USA czy Włoch.

Ubrania kupuje się na kilogramy – nie ma możliwości wyboru konkretnych towarów. Najczęściej dostawca odzieży używanej oferuje kilka różnych asortymentów, które różnią się swoją jakością oraz rodzajem ubrań w paczce. Lepszy wybór to odzież sortowana – można wtedy wybrać konkretny typ odzieży, jej przeznaczenie, na przykład odzież damska, letnia, płaszcze. Najwyższa jakość to odzież sortowana Cream.

Zamówienia na odzież używaną można składać przez internet. Nie trzeba wtedy osobiście udawać się do hurtowni – paczki zostaną dostarczone przez firmę kurierską.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.