Dermatologia estetyczna to dziedzina, która nie skupia się stricte na leczeniu samych chorób skóry, lecz na poprawie jej kondycji. Celem podejmowanych działań jest przywrócenie i zachowanie naturalnego i zdrowego wyglądu skóry.
Czym różni się dermatologia klastyczna od estetycznej?
Klastyczna dermatologia skupiona jest przede wszystkim na diagnostyce oraz leczeniu chorób skóry, włosów i paznokci. Dermatolodzy zajmujący się tym działem medycyny zatrudnieni są zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych: w szpitalach, poradniach i gabinetach dermatologicznych. Celem dermatologii estetycznej jest z kolei nadanie skórze młodego oraz promiennego wyglądu. Wykonywane zabiegi mają zatem na celu regenerację skóry oraz poprawę jej dobrostanu.
Zabiegi dermatologii estetycznej
Zabiegi wykonywane w ramach dermatologii estetycznej obejmują zarówno działania mało inwazyjne, jak również takie, które naruszą ciągłość tkanek oraz wymagają dłuższej rekonwalescencji. Wśród zabiegów wykonywanych w ramach dermatologii estetycznej wymienić można choćby peelingi, zabiegi laserowe czy stosowanie wypełniaczy i nici liftingujących.
Dlaczego warto skorzystać z zabiegu oferowanego przez dermatologię estetyczną?
Wykonywanie zabiegów ingerujących w strukturę tkanek obarczone jest zawsze pewnym ryzykiem. W tym wypadku mogą pojawić się dolegliwości, które wymagają pomocy lekarskiej. Aby zminimalizować ryzyko powstawania tego typu objawów zabiegi zawsze poprzedzone muszą być konsultacją dermatologiczną. Wymienione powyżej sytuacje zdarzą się dość rzadko, natomiast w zdecydowanej większości przeprowadzane są one bezproblemowo. W ich wyniku dochodzi po ograniczenia niedoskonałości skóry oraz poprawy jej wyglądu. Dermatolog dzięki swojej pracy wpływa na podniesie samooceny pacjentów oraz poprawy jakości ich życia.
Jakie kompetencje ma dermatolog estetyczny?
Dermatolog estetyczny przeprowadza konsultacje, które poprzedzają wykonywane zabiegi. Specjalista ocenia stan pacjenta oraz podejmuje decyzję odnoście możliwości podjęcia określonych działań. Ponadto, lekarz przeprowadza i nadzoruje wykonywane czynności oraz ocenia efekty zabiegu. Jest on również odpowiedzialny za przebieg rekonwalescencji pacjenta.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.