Podstawowe informacje na temat fototerapii

Od pewnego czasu bardzo modny jest temat szeroko związany z dobrym samopoczuciem i zdrowiem. W czasach pandemii, gdy martwi nas tak dużo rzeczy, warto zadbać o to, aby na co dzień towarzyszył nam dobry humor. Wiosną i latem naturalnie czujemy się lepiej, bo do ziemi dociera więcej promieni słonecznych, które stymulują nasz układ nerwowy. Jesienią i zimą pomocna może być fototerapia.

Czym jest fototerapia?

Fototerapia to nic innego, jak terapia światłem. Warto wiedzieć o tym, że nie ma absolutnie nic wspólnego z solarium, jak myślano jeszcze kilka lat temu. Obecnie jest to metoda uznana między innymi dla leczenia zaburzeń nastroju. Może nie wyleczy nas do końca z depresji, ale może być wsparciem w psychoterapii oraz farmakoterapii.

Naturalne światło słoneczne oddziałuje na nas niesamowicie. Jesienią i zimą, gdy jest tego światła zdecydowanie mniej, sporo osób cierpi na sezonowe zaburzenia nastroju, które w skrócie nazywane są z języka angielskiego SAD. W ich leczeniu może pomóc właśnie fototerapia.

Gdzie skorzystać z fototerapii?

Gdzie można skorzystać z tej formy terapii? Po pierwsze w wielu miastach Polski istnieją gabinety terapeutyczne, w których można skorzystać z naświetlania. To jedna z możliwości.

Druga opcja to fototerapia, którą organizuje się sobie we własnym zakresie. W tym przypadku trzeba po prostu zainwestować w specjalne lampy do naświetlania, które emitują światło zbliżone do światła słonecznego. Wystarczy 15 minut dziennie, aby po jakimś czasie odczuć poprawę nastroju. Kto zmaga się z zaburzeniami nastroju pojawiającymi się sezonowo co roku, bez wątpienia powinien wziąć taki zakup pod uwagę. To po prostu inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Wakacje zimą

O zbawiennym wpływie światło słonecznego na nasz nastrój mogą opowiedzieć o sobie, które zimą często uciekają gdzieś do ciepłych krajów, aby przynajmniej przez jakiś czas poprawić sobie nastrój. To oczywiście dosyć drogie rozwiązanie, niedostępne dla wielu osób. Tańszą alternatywą jest po prostu naświetlanie lampami w domu.

Czy ten rodzaj terapii jest bezpieczny dla każdego? Warto skonsultować się z lekarzem, na przykład psychiatrą, a także kupić lampy dobrej jakości. Wtedy będzie się mieć pewność, że korzystanie jest bezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.