Sterylizowanie ozonem może skutecznie usunąć nieprzyjemne zapachy i zarazki z wnętrz i samochodów. Czyszczenie odbywa się za pomocą urządzeń ozonujących, które są również znane jako oczyszczacze powietrza lub generatory ozonu. Tego rodzaju sprzęt do dezynfekcji pomieszczeń stosowany jest zazwyczaj w obiektach sanitarnych, restauracjach, galeriach handlowych, chłodniach i pokojach hotelowych do usuwania nieprzyjemnych zapachów.
Obecnie coraz więcej osób korzysta z ozonatorów we własnych domach i samochodach.
Jak działa oczyszczanie ozonem?
Generatory ozonu rozkładają cząsteczki tlenu O2, tak że powstaje tlen atomowy O. Aby przeprowadzić podział, energia musi być generowana ze źródła wysokiego napięcia. W tym przypadku energia wytwarzana jest przez wyładowanie elektryczne.
Po rozszczepieniu atomy tlenu giną jako wolne rodniki, przez co łączą się z innymi atomami tlenu i tworzą cząsteczkę ozonu O3. Cząsteczki ozonu na ogół mają słabe wiązanie, więc po dalszych reakcjach obumierają. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu w pomieszczeniu ostatecznie łączą się z ozonem. Przekształcają się w tlen, dwutlenek węgla i wodę. Zanieczyszczenia w powietrzu, w postaci nieprzyjemnych zapachów, rozpuszczają się i pozostawiają oczyszczone powietrze.
Stosowanie ozonatorów
Ozonatory stosuje się w pomieszczeniach, mieszkaniach, domach oraz w samochodach. W czasie, gdy powietrze jest oczyszczane za pomocą urządzenia ozonującego, nie wolno wchodzić do pomieszczenia. Standardowo urządzenia ozonujące wyposażone są w zegar, dzięki czemu można uniknąć wdychania zanieczyszczeń.
Podczas czyszczenia zamkniętej przestrzeni ozonator powinien pracować przez około pół godziny. Ozon równomiernie się rozprowadza za pomocą małego wentylatora. Jednak ani ludzie, ani zwierzęta nie mogą przebywać w pomieszczeniu do czasu zakończenia zabiegu. Po upływie pół godziny urządzenie ozonujące jest wyłączane, a pomieszczenie należy dobrze wywietrzyć. Podczas wietrzenia znikają zarówno nieprzyjemne zapachy, jak i stężenie ozonu w powietrzu.
Dlaczego ozonowanie jest przydatne?
Ozonowanie może skutecznie usunąć nieprzyjemne, uporczywe zapachy. Ponadto ta metoda czyszczenia jest stosowana do zanieczyszczonej wody pitnej lub do oczyszczania ścieków. Ozonowanie stosuje się w obszarach mieszkalnych, gdzie występuje problem z nieprzyjemnymi zapachami np. na skutek inwazji drobnoustrojów z powodu zalania lub pożaru.