Od wieków właściwości lecznicze roślin wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Maści, napary ziołowe skutecznie pomagają złagodzić wiele dolegliwości. W 1999 r. czystek został ogłoszony rośliną roku i od tego momentu zaczęła się jego wielka kariera.
Czystek – niepozorna roślina
Czystek to niewielki krzew (do 100 cm wysokości) rosnący na obszarze państw śródziemnomorskich. W Polsce nie rośnie dziko, ale uprawiany jest na plantacjach lub jako roślina ozdobna w ogrodach. Właściwości lecznicze mają tylko liście i kwiaty czystka. To one zawierają bardzo cenne składniki. Najważniejsze z nich są polifenole, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych, nowotworów oraz przyśpieszają proces starzenia organizmu.
Wyciągi z czystka zawierają kwasy fenolowe oraz olejki eteryczne, które mają działanie antywirusowe, antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Zawarta w czystku witamina P wielokrotnie wzmacnia działanie witaminy C.
Czystek zastosowanie
Herbatki z czystka pite regularnie, wzmacniają naturalną odporność organizmu, dzięki czemu może się on skutecznie bronić przed różnego rodzaju infekcjami i chorobami. Czystek zmniejsza dolegliwości towarzyszące przeziębieniu lub grypie, obniża poziom cholesterolu oraz ciśnienia.
Stosowany jest jako lek wspomagający leczenie boreliozy. Herbatki z czystka zalecane są palaczom oraz osobom pracującym w zanieczyszczonych warunkach. Czystek lekarski przyśpiesza wydalanie toksyn z organizmu. Z tego względu zalecany jest również osobom wydzielającym pot o intensywnym zapachu, działa podobnie jak antyperspirant. Maści z zawartością czystka łagodzą objawy trądziku, oprawiają kondycję skóry.
Mało osób wie, że czystek zastosowanie ma również w przypadku psów i kotów. Wystarczy co kilka dni spryskać sierść pupila naparem z czystka, by pchły i kleszcze omijały go szerokim łukiem. Czystek w granulkach można także dodawać do karmy.
Jak stosować czystek?
Badania nie wykazały działań ubocznych czystka, dlatego mogą stosować go wszystkie osoby, także kobiety w ciąży. Najlepsze efekty przynosi systematyczne picie herbatki z czystka 2 razy dziennie. W tym celu łyżeczkę suszu należy zalać szklanką gorącej wody i zostawić pod przykryciem na 10 minut. Silniejsze działanie ma napar z czystka. Do małego garnuszka należy wsypać 10 g suszu, zalać wodą i gotować na wolnym ogniu przez 10 minut.
Wybierając czystek, warto wybrać ten pochodzący z upraw ekologicznych, który będzie wolny od zanieczyszczeń. Lepsze właściwości prozdrowotne ma susz z liści i kwiatów bez zawartości gałązek.