Wzierniki ginekologiczne jednorazowe – nowoczesność górą!

Wziernik ginekologiczny to narzędzie, które cieszy się dużym powodzeniem wśród lekarzy badających kobiece narządy płciowe. Te wykonane z metalu są coraz rzadziej używane i zastępowane przez wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Czym charakteryzują się modele z tej drugiej kategorii?

Czym jest Wziernik ginekologiczny?

Zanim przejdziemy do bardziej skrupulatnego opisu wzierników ginekologicznych jednorazowych, najpierw trzeba wyjaśnić, czym właściwie są te narzędzia?

Wzierniki dopochwowe składają się z dwóch ramion i zawleczki. Służą do rozchylenia przedniej i tylnej ściany pochwy po to, aby zwiększyć widoczność badanego narządu i ułatwić lekarzowi dostęp do jego wnętrza. Rozwarcie pochwy wziernikiem nie jest zbyt inwazyjne, jednak dość nieprzyjemne dla kobiet (na szczęście większość pacjentek przyznaje, że takie badanie jest bezbolesne). Aby maksymalnie zwiększyć poczucie komfortu u kobiety, coraz więcej lekarzy decyduje się na stosowanie wzierników ginekologicznych jednorazowych.

Wzierniki dopochwowe jednorazowe – wiele zalet

W przeciwieństwie do wzierników dopochwowych metalowych, które jeszcze niedawno wchodziły w skład głównego wyposażenia gabinetów ginekologicznych, wzierniki jednorazowe są plastikowe. Przezroczyste tworzywo jest absolutnie bezpieczne dla ciała i bardzo wytrzymałe. Nie ma zatem ryzyka, że przyrząd złamie się na przykład podczas badania.

Co więcej, permanentna struktura instrumentu umożliwia bardziej szczegółową kontrolę ścian i wnętrza pochwy. Wzierniki ginekologiczne jednorazowe sprzedawane są w sterylnych opakowaniach, a po każdorazowym użyciu wyrzucane do śmieci. Do pozostałych korzyści z ich użytkowania należą:

– zmniejszenie ryzyka wystąpienia zakażenia (np. AIDS lub żółtaczką typu C);
– wyposażenie w śrubę samooporową, dzięki czemu nie wymagają asysty w trakcie oględzin pochwy;
– gwarancja wysokiej jakości podparta certyfikatem medycznym zgodnym z ISO 9001 i normami narzuconymi przez Unię Europejską;
– długi termin ważności.

Wzierniki ginekologiczne jednorazowego użytku stanowią dzisiaj główny atrybut ginekologów. Są proste w obsłudze, nowoczesne, uniwersalne i higieniczne. Każdy profesjonalny gabinet powinien być w nie zatem wyposażony.