Jakimi chorobami zajmuje się lekarz flebolog?

Flebolog najprościej rzecz mówiąc to lekarz zajmujący się żyłami. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że gdy zauważymy na swoim ciele charakterystyczne pajączki, siniaki i żylaki, to warto jak najszybciej zapisać się na wizytę właśnie do zaufanego flebologa.

Kiedy warto rozważyć wizytę u flebologa?

Jeżeli towarzyszą nam bardzo częste skurcze łydek i przez dłuższy czas utrzymuje się uczucie ciężkości w nogach, to są to objawy wymagające konsultacji z lekarzem flebologiem. Identycznie wygląda również sytuacja, gdy doskwierają nam hemoroidy i mamy skłonność do pojawiania się siniaków. Opuchlizna kończyn dolnych najczęściej pojawia się w godzinach wieczornych. Zaniepokoić powinny również pajączki, czyli tzw. teleangiektazje. Specjalistyczna pomoc lekarza niezbędna jest przy zakrzepicy żylnej, owrzodzeniach żylnych i żylakach, które pojawiają się w bardzo nietypowych miejscach.

W jaki sposób wygląda leczenie żył?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że nieleczone choroby żył mogą w dłuższej perspektywie czasu doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najczęstszymi problemami wbrew pozorom jest nie tylko nadciśnienie, ale również zator płucny i stopniowe zwężanie światła tętnic. Lekarz flebolog powinien skierować nas na badanie USG Dopplera. Jest to bardzo popularne badanie obrazowe żył i tętnic, które dostarcza wielu przydatnych informacji. Po ustaleniu diagnozy flebolog może zaproponować najlepszą terapię. W wielu sytuacjach leczenie polega na wykonaniu zabiegów laserowych i operacyjnych. W niektórych schorzeniach wykonuje się również ostrzykiwanie.

Flebologia – co warto wiedzieć?

Flebologia wbrew pozorom nie jest tym samym co na przykład chirurgia naczyniowa. W poradni flebologicznej diagnozuje się wyłącznie choroby żylne. W tym celu wykorzystywane są nieinwazyjne i bezbolesne metody. Jeżeli chodzi o poradnie chirurgii naczyniowej to zajmują się one głównie inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi. Jak wspomniano powyżej, chorób żył nigdy nie można lekceważyć, dlatego też tym bardziej warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Oprócz zbilansowanej diety warto wprowadzić do swojego życia dowolną aktywność fizyczną.

Jak wygląda diagnostyka flebologiczna?

Diagnoza ustalana jest po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wykonaniu stosownych badań fizykalnych. Przy niektórych schorzeniach niezbędne jest oczywiście wykonanie badań obrazowych. Lekarz zajmujący się żyłami w swojej codziennej pracy korzysta najczęściej z USG z kolorowym dopplerem. W nowych placówkach medycznych coraz częściej pojawiają się fotopletyzmografy. Dzięki badaniom ultrasonograficznym lekarz flebolog jest w stanie dokładnie określić stopień wydolności całego układu żylnego.