Czy warto ubierać się w ciuchlandzie?

Ciuchlandy, czyli tak popularne u nas sklepy z używaną, sprowadzaną z zagranicy odzieżą to miejsca, które przyciągają ogromną ilość ludzi. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele i nie są to tylko niskie ceny. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie o to czy warto, oraz co przyciąga ludzi do tego typu sklepów.

Niskie ceny – czy zawsze?

W powszechnym pojęciu kupowanie w ciuchlandach jest tanie – o wiele tańsze niż gdybyśmy mieli ubierać się w konwencjonalnych sklepach. Odzież używana z Anglii czasami jest tam dostępna praktycznie za pół darmo. Wiele sklepów z używaną odzieżą oferuje swoim klientom również odzież na wagę, albo specjalne promocje, w czasie których ubrania można kupić nawet za złotówkę.

Ceny w ciuchlandach potrafią jednak czasem zaskakiwać. Dotyczy to zwłaszcza sklepów wyspecjalizowanych. Odwiedzający ciuchlandy czasami mogą natknąć się na rzeczy bardzo wysoko wycenione, choć najczęściej wiąże się to z równie wysoką jakością.

Wysoka jakość ubrań tylko w ciuchlandzie

Wbrew temu co myślą niektórzy, ubrania w ciuchlandach często mają wysoką jakość. Jak mówi doświadczenie, można w nich się natknąć na odzież używaną z Anglii i innych krajów Europy Zachodniej w bardzo dobrym stanie, często bez śladów używania. Jeżeli mamy szczęście, to możemy znaleźć również rzeczy wyjątkowo dobrze wykonane, często znanych marek. Wiele osób sądzi nawet, że ciężko jest w Polsce kupić nowe ubrania równie wysokiej jakości, jak te, które znaleźć można w ciuchlandach.

Na jakości ubrań z ciuchlandów można czasami nieźle zarobić, choć wiąże się to z dużą ilością pracy. Niektóre osoby z powodzeniem wyszukują w takich sklepach ubrania o dużej wartości i sprzedają je na aukcjach za dość duże pieniądze.

Kwestia ekologii – dlaczego kupować używane ubrania?

Ekologia to kwestia coraz bardziej ważna dla szerokich grup społecznych. Odzież używana z Anglii, czy nowa ze sklepu? Takie i inne pytania ludzie zadają sobie coraz częściej właśnie z troski o środowisko.

Oczywiste jest, że kupowanie ubrań nowych (zwłaszcza jeżeli nie są najlepszej jakości) nie jest dobre dla środowiska. Najlepszym wyborem jest tu zdecydowanie wybór odzieży używanej, albo nowej, ale takiej, która będzie miała szansę posłużyć nam jak najdłużej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora