Rozmiarówki butów – czym różnią się między sobą?

Rozmiar buta można wyrazić na wiele różnych sposobów. Najbardziej oczywiste wydaje się po prostu zmierzenie stopy i podanie jej długości za pomocą któregoś z obowiązujących na świecie systemów metrycznych – centymetrów, bądź cali. W handlu jednak używane są tradycyjne rozmiarówki. Trzy najpopularniejsze to: europejska, amerykańska, brytyjska.

Różne rozmiarówki i różnice pomiędzy nimi

Jeżeli kupujemy buty w różnych krajach, albo po prostu wybieramy zagranicznych producentów, możemy bardzo łatwo zaobserwować, że stosowane rozmiarówki bardzo różnią się między sobą. W Polsce na przykład obowiązująca jest (choć raczej jest to kwestia zwyczaju, niż jakichkolwiek przepisów, rozmiarówka europejska). Według niej buty dla dorosłych występują w rozmiarach od 32, do 49, przy czym rozmiary najmniejsze i największe są w praktyce bardzo trudno dostępne. Jednocześnie istnieje bardzo wyraźna różnica między butami męskimi i damskimi. Tak na przykład duże buty damskie to zazwyczaj niełatwy do znalezienia towar.

W przypadku rozmiarówki brytyjskiej – waha się ona pomiędzy rozmiarem 0, a 14, przy czym istnieją również połówki. Odległość pomiędzy poszczególnymi rozmiarami wynosi dwie trzecie cala. Rozmiarówka amerykańska z kolei wygląda nieco inaczej dla butów męskich i butów damskich. Je rozpiętość to od 1 do 16, a odległość pomiędzy rozmiarami jest taka sama jak w przypadku rozmiarówki brytyjskiej.

Buty damskie i męskie

Jak już wspomniano wcześniej istnieją różnice pomiędzy rozmiarówkami damskimi, a męskimi. Różnice te jednak nie dotyczą wyłącznie długości butów. Istotna jest również ich szerokość, oraz wysokość podbicia. W praktyce buty damskie są nieco węższe, a także niższe niż ich męskie odpowiedniki.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że w przypadku najbardziej popularnych producentów butów, rozmiarówki dla kobiet i mężczyzn są mocno ograniczone. Zakup dużych butów damskich może być mocno utrudniony, bo najczęściej dostępne są one tylko do rozmiaru 42.

Duże buty damskie – nie zawsze łatwo dostępne

Mała dostępność butów damskich wynika z faktu, że firmy produkujące buty nastawione są przede wszystkim na maksymalny zysk (czemu akurat trudno się dziwić). Produkuje się więc przede wszystkim buty dla większości klientów, które najłatwiej znajdują nabywców.

Jednakże osoby, które interesują na przykład buty damskie w dużych rozmiarach również mogą je kupić. Zazwyczaj oferują je wyspecjalizowane sklepy internetowe, w których jednak można spodziewać się cen nieco wyższych niż przeciętne.