Choroby żył

Choroby żył dotykają około 10% społeczeństwa choć częściej dolegliwości te dotykają kobiet. Przewlekła niewydolność żylna to zastój krwi w żyłach spowodowany ich niedrożnością i zwężeniem.

Objawy niewydolności żył

Przewlekła niewydolność żylna na początku przebiegać może bezobjawowo. Pierwszymi symptomami żylaków kończyn dolnych jest ciężkość nóg, która odczuwalna jest wieczorami. Przy siedzącym trybie życia pojawiają się opuchlizna lub problemy ze zdjęciem obuwia. Innymi objawami są skurcze mięśni łydek, które odczuwalne są najbardziej nocą. Podczas badań lekarz zwraca uwagę na wygląd nóg na których widoczne mogą być niebieskie, szerokie żyły, obrzęk lub przebarwienia.

Żylaki kończyn dolnych- przyczyny

Przewlekła niewydolność żylna może być chorobą genetyczną lub powstać w skutek zakrzepicy żył głębokich. Określenie przyczyny żylaków kończyn dolnych jest ważnym etapem, ponieważ na ich podstawie dobierane i planowane jest leczenie schorzenia. Żylaki kończyn dolnych mogą być spowodowane brakiem aktywności fizycznej oraz siedzącym trybem życia.

Leczenie niewydolności żylnej

Leczenie żylaków kończyn dolnych dobrane jest pod względem zaawansowania zmian, które zaszły w żyłach oraz na skórze. Leczenie zachowawcze to zmiana stylu życia, która polega na unikaniu długiego stania lub siedzenia. Ważne jest spacerowane, pływanie lub jazda na rowerze, czynności te dobrze wpływają na krążenie. Podczas leczenia żylaków stosowane są pończochy lub podkolanówki, które mają za zadanie leczyć dzięki uciskowi. Leczenie takie nazywa się kompresjoterapią. Leczenie farmakologiczne to głównie łagodzenie objawów i poprawienie jakości codziennego funkcjonowania, ponieważ nie ma leków, które całkowicie leczą niewydolność żylną. Żylaki kończyn dolnych można leczyć za pomocą różnego rodzaju zabiegów, a także operacyjnie. Podczas operacji przecina się żyły lub przeszczepia zastawki żylne.

Leczenie operacyjne odbywać się może za pomocą lasera. Operacja ta polega zamknięciu niewydolnych nauczyń. Inna operacja to, np. skleroterapia podczas której do żyły wstrzykuje się lek mający zwłóknić żyłę. Wdrożenie odpowiedniego leczenia jest ważnym elementem, ponieważ źle dobrane metody usunięcia żylaków kończyn dolnych spowodować mogą poważne dolegliwości i uszczerbki na zdrowiu. Późno rozpoczęte leczenie lub jego brak może może skutkować nie tylko problemami ze zdrowiem, ale także śmiercią spowodowaną dostaniem się zakrzepu do serca.