Rękawice nitrylowe to alternatywna propozycja dla tradycyjnych rękawic lateksowych oraz winylowych. Pomimo nieco niższej popularności na ten moment to właśnie one są najczęściej wykorzystywane przez branżę medyczną. Zdecydowanie warto się do nich przekonać. Nitryl to zwykle lepszy wybór od winylu czy lateksu.
Czym jest nitryl?
Nitryl to taka skrócona nazwa gumy butadienowo-akrylonitrylowej. Jest to odmiana kauczuku syntetycznego. Czasami można też spotkać się z określającym go skrótem „NBR”.
Cechą wyróżniającą nitryl jest jego wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. To dzięki niej materiał pozwala na tworzenie bardzo trwałych wyrobów.
Gdzie można używać rękawic nitrylowych?
Najszersze zastosowanie znalazły one dla siebie w branży przemysłowej oraz laboratoriach chemicznych. Nitryl jest niemalże obojętny na działanie licznych rozpuszczalników, olejów, kwasów i zasad, dlatego bezpiecznie można go używać przy pracach właśnie z tego rodzaju substancjami.
Tak naprawdę jednak rękawice nitrylowe są w stanie zadziałać niemalże wszędzie tam, gdzie do tej pory posługiwano się innymi odmianami rękawic. Chętnie używa się ich chociażby podczas przygotowywania żywności, albowiem nie ulegają one szybko zabrudzeniom i przez długi czas pozostają czyste.
Dlaczego warto używać nitrylu?
Z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że jest on materiałem bezpiecznym, chroniącym przed przenoszeniem patogenów i zabezpieczającym przed szkodliwym działaniem trujących i żrących substancji.
Mogłoby się wydawać, że nitryl ma podobne właściwości do lateksu, ale pod jednym względem jest od niego znacznie lepszy. Lateks niestety dość często uczula. A jako że w rękawicach nitrylowych nie ma ani grama lateksu, zazwyczaj nie wywołują one żadnych niepożądanych reakcji podczas zetknięcia się ze skórą (nawet u alergików).
Jakie warianty rękawic są do wyboru?
Rękawice nitrylowe wyposażane są w mankiety o różnych długościach, które z łatwością można dopasować do typu pracy. Różnią się też ogólnym rozmiarem oraz kolorem.
Podziału rękawic dokonuje się też na podstawie wykończenia ich wnętrza. Do wyboru są dwa warianty – pudrowa i bezpudrowa. Rękawice pudrowe zwykle są przyjemniejsze w użyciu i bezpieczniejsze dla dłoni, ale mogą pozostawiać ślad na chwytanych nimi przedmiotach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.