Zaburzenia lękowe to obecnie jedno z najpoważniejszych schorzeń o podłożu emocjonalnym. Prowadzą one do tego, że chory nie umie normalnie funkcjonować i wszystko, czego doświadcza, wydaje się mu pozbawione sensu i ładu. Na szczęście z objawami nerwicy można walczyć, a najskuteczniej robi się to poprzez psychoterapię.
Czemu nerwicę w początkowym stadium tak ciężko zdiagnozować?
Po pierwsze, bo to choroba o nieswoistych objawach i można ją pomylić z wieloma innymi. Po drugie nerwicy nie da się szybko stwierdzić, ponieważ nie powoduje ona żadnych odchyleń od normy w badaniach przesiewowych. Po trzecie w tej chorobie samopoczucie bardzo szybko ulega zmianie, toteż większość pacjentów, gdy już lepiej się poczuje, lekceważy swój stan zdrowia.
To sprawia, że nerwica ma doskonałe warunki, żeby rozwijać się w utajeniu. Po czwarte nerwica ma to do siebie, że atakuje wyłącznie, gdy nasz układ nerwowy jest osłabiony. Toteż, gdy tak się nie dzieje zaburzenia lękowe są incydentalne i o niskim stopniu intensywności. To się oczywiście z czasem zmienia, lecz by zaburzenia lękowe objawiły się w pełni potrzeba czasu. Nerwica jest jak ta przysłowiowa kropla, która drąży skałę. Po pewnym potrafi każdego nawet najsilniejszego człowieka przygnieść do ziemi.
Przyczyny nerwicy
Po pierwsze za rozwojem nerwicy stoją przede wszystkim te zdarzenia, których nie da się raz na zawsze wyprzeć z pamięci, Gdy nie da się o nich całkowicie zapomnieć, one wracają jak bumerang. Prowadzi to do tego, że nasze ciało jest stale spięte i ulega usztywnieniu. Po drugie nerwica to wynik niedostatecznie przepracowanych traum, które powstały w dzieciństwie.
Niby wydaje się człowiekowi, że można o nich nie myśleć, jednak wystarczy byle negatywny impuls, by bolesne wspomnienia powróciły. Nerwica to również skutek tego, że ktoś nie umie nadążyć za tempem zachodzących w świecie zmian. Czuje się z tego powodu gorszy i odsunięty na boczny tor społeczny
Jak wygląda leczenie nerwic w Gliwicach?
Leczenie nerwic w gliwicach tak jak we wszystkich innych wielkich miastach polega na tym, że pacjent ściśle współpracuje z wybranym psychoterapeutą i skrupulatnie opowiada mu o tym, co przeżył i na działanie jakich negatywnych czynników był wystawiony.
Psychoterapeuta poprzez spokojną rozmowę i analizę syntetyczną stara się dowiedzieć, co jest przyczyną lęku u danego pacjenta. Proces terapeutyczny w leczeniu nerwicy wiąże się głównie z wieloma godzinami spędzonymi na kozetce lekarskiej. Jednak jest to warunek konieczny, aby wizyty u specjalisty zakończyły się pełnym sukcesem.