Czym dokładnie są włókniaki występujące u zdecydowanej większości ludzi? Dlaczego, mimo iż nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia, z roku na rok coraz więcej osób podejmuje decyzję o ich usunięciu? Na czym dokładnie polega usuwanie włókniaków?
Czym jest włókniak?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że włókniaki na skórze mają charakter nowotworowy, jednak są bardzo łagodnymi zmianami, które w żaden sposób nie są w stanie zagrozić zdrowiu. Osobom, które dostrzegą na swojej skórze włókniaka rekomendowane jest udanie się na konsultację do dermatologa. Należy wiedzieć, że zdecydowanie najczęściej występującą przyczyną usuwania włókniaków jest wygoda danego pacjenta i estetyka. Koniecznie należy zaznaczyć, że nie są znane przypadki występowania złośliwych włókniaków.
Włókniaki są niewielkimi zmianami występującymi na skórze, które przypominają w swoim kształcie krostkę. Mogą one występować w postaci miękkiej oraz twardej. Ludzie bardzo często zastanawiają się czy włókniak boli. Nie tylko nie powoduje on pieczenia i bólu, ani swędzenia. Osoby, które zaobserwują wymienione objawy na włókniaku powinny koniecznie udać się na wizytę do dermatologa.
Czy usunięcie włókniaków jest możliwe domowym sposobem?
Zdecydowanie najbardziej popularnym domowym sposobem na pozbycie się włókniaków jest ocet jabłkowy. Ocet jabłkowy koniecznie trzeba przyłożyć za pomocą specjalnego wacika albo ściereczki do włókniaka na kilka sekund. Czynność musi być powtarzana do momentu, aż niechciana zmiana zostanie wysuszona, a potem odpadnie.
Warto mieć jednak świadomość, że domowe sposoby to nie jest jedyne możliwe rozwiązanie na poradzenie sobie z włókniakami. Zdecydowanie bardziej bezpieczne jest udanie się na wizytę do dermatologa w celu konsultacji.
Na czym dokładnie polega usuwanie włókniaków?
Usuwanie włókniaków musi koniecznie zostać omówione z odpowiednim specjalistą. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że mają one tendencję do bardzo mocnego unaczynkowienia, co sprawia, że po usunięciu może doprowadzić do obfitego krwawienia. Konieczna będzie w takich sytuacjach interwencja lekarska.
Włókniaka można oczywiście pozbyć się przez wycięcie. Warto jednak wiedzieć, że zdecydowanie większe zmiany muszą wycinane tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Z kolei mniejszych bez żadnego problemu można pozbyć się laserem, krioterapią czy przez elektrochirurgię. Należy wiedzieć, że niektóre zabiegi w uzasadnionych przypadkach, a także ze skierowaniem lekarza refundowane są przez Narodowy Fundusz Zdrowia.