Fototerapia poprawia samopoczucie psychiczne

W okresie jesienno-zimowym wiele osób zapada na depresję sezonową. To dolegliwość polegająca na obniżeniu nastroju ze względu na brak dostępu do naturalnego światła słonecznego. W jaki sposób można ją leczyć? Rozwiązaniem jest skorzystanie z terapii światłem!

Światło – niezbędne dla dobrego samopoczucia

Nie każda osoba zdaje sobie sprawę z tego, że światło ma bardzo duże znaczenie dla samopoczucia psychicznego. To właśnie dlatego wiosną, gdy zaczyna być ciepło, a słońce częściej wychyla się zza chmur, mamy lepszy humor. Z kolei zimą, gdy dni stają się coraz krótsze, a pogoda jest niezbyt ładna, częściej wpadamy w gorszy nastrój.

Stąd właśnie pochodzi także depresja sezonowa (ang. SAD – seasonal affective disorder), czyli rodzaj depresji, która rozwija się głowie w okresie jesienno-zimowym, gdy światła brakuje. Organizm wytwarza wtedy mniejszą ilość endorfin, czyli hormonów szczęścia, które powodują, że czujemy się lepiej. Pojawiają się wtedy większe zmęczenie, gorszy humor, chandra, brak chęci do działania.

Terapia światłem – antidotum na depresję sezonową

Aby zredukować dolegliwości towarzyszące depresji sezonowej, wskazana jest fototerapia, czyli terapia światłem, która określana jest także jako światłolecznictwo. Dzięki niej można dostarczyć organizmowi potrzebną dawkę światła, którego brakuje za oknem.

Terapia światłem polega na wykorzystaniu specjalnych lamp, które emitują promienie świetlne podobne do naturalnych promieni słonecznych. Mają one wtedy działanie prozdrowotne i pomagają w poprawie samopoczucia.

Dodatkowo fototerapia jest stosowana w leczeniu innych dolegliwości, między innymi:

– trądzik
– AZS – atopowe zapalenie skóry
– łuszczyca
– niedociśnienie i nadciśnienie tętnicze
– schorzenia serca
– osteoporoza
– złamania kości
– bóle stawowe i mięśniowe
– migreny
– cukrzyca

Jak skorzystać z terapii światłem?

Obecnie fototerapia dostępna jest w ofercie wielu ośrodków leczniczych, które oferują swoim klientom dostęp do terapii prowadzonych za pomocą zaawansowanych urządzeń, na przykład lamp sollux.

Lampy do prowadzenia fototerapii można zakupić także na użytek własny i korzystać z nich w domu. Są one dostępne w różnych wariantach do wyboru. Ceny lamp tego typu wynoszą około 100-200 złotych zależnie od wielkości i producenta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.