Badanie mikromacierzy klinicznej może przynieść szereg korzyści diagnostycznych. Warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz zapoznać się z głównymi wskazaniami do tego badania.
Warianty badania mikromacierzy
Badanie mikromacierzy klinicznej może być wykonane w różnych wariantach, dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką przed podjęciem decyzji o rodzaju badania. Mikromacierz kliniczna może być wykonana w podstawowym wariancie. Oprócz tego dostępne jest badanie amniopunkcji z badaniem mikromacierzy klinicznej oraz badanie materiału z poronienia metodą mikromacierzy klinicznej.
Wskazania do badania mikromacierzy
Istnieją pewne konkretne wskazania do wykonania badania mikromacierzy klinicznej. Przede wszystkim ten rodzaj badań szczególnie sprawdzi się w przypadku podejrzewania wystąpienia wad o podłożu genetycznym, dysmorfii, a także zaburzeń ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawności intelektualnej. Badanie będzie pomocne także w przypadku nawracających poronień oraz obumarcia płodu. Można je wykonywać przy trudnościach w zajściu w ciążę oraz nieprawidłowościach występujących w badaniach prenatalnych.
Korzyści z wykonania badania mikromacierzy
Wykonanie badania mikromacierzy klinicznej ma szereg zalet. Przede wszystkim dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie nawet najmniejszych zmian we wszystkich chromosomach. Ponadto badanie umożliwia skrócenie procesu diagnostycznego, co ma bardzo duże znaczenie w wielu przypadkach. Dzięki niemu możliwe jest szybsze wdrożenie skutecznego leczenia oraz zmniejszenie kosztów diagnostyki. Badanie może być przydatne także w przyszłości, ponieważ jego wynik będzie cały czas aktualny.
Gdzie wykonać badanie?
Badanie mikromacierzy klinicznej może być zrealizowane we wszystkich placówkach należących do Gyncentrum. Można je znaleźć w takich lokalizacjach jak Katowice, Kraków, Bielsko-Biała oraz Częstochowa. Z większą ilością informacji na temat tego badania można zapoznać się na stronie internetowej, która znajduje się pod adresem: https://www.gyncentrum.pl/mikromacierz-kliniczna-kariotyp-molekularny.